Owczarek staroangielski – charakterystyka rasy Bobtail

Owczarki staroangielskie to rasa znana na całym świecie, uznawana przez niektórych za niezwykle atrakcyjną i piękną. Często można ją znaleźć również pod nazwą bobtail. Nie ma dokładnych danych dotyczących tego, kiedy dokładnie powstała rasa i na jakich terenach. Ze względu jednak na pewne wzmianki w historycznych dokumentach szacuje się, iż znana była już w średniowieczu, przede wszystkim na terenie obecnej Wielkiej Brytanii. Stąd też prawdopodobnie wziął się drugi człon nazwy – staroangielski. Rasa kwalifikowana jako owczarki wskazywana jest jako psy pasterskie. W przeszłości faktycznie wykorzystywane były jako psy pilnujące stada, jednakże z biegiem lat ich rolą stało się towarzyszenie ludziom w domu. Szczególnie w XIX wieku owczarki staroangielskie przeniosły się z zabudowań gospodarczych do domów, co było wynikiem między innymi ich ciekawego wyglądu. Blog.talkwithdog.pl poleca

Cechy wyglądu rasy

Owczarki staroangielskie urzekają przede wszystkim swoim atrakcyjnym wyglądem. Ich długa sierść nadaje im dostojnego wyglądu, a ciekawa kolorystyka dodatkowo wzmacnia efekt elegancji. Owczarki staroangielskie są rasą zaliczaną do większych, osiągają wagę ponad 30 kilogramów i wzrost w okolicach 60 cm. Mogą mieć bardzo różnorodne umaszczenie, poczynając od białego poprzez odcienie szarości i brązu. Charakterystyczna cechą są biało zakończone kończyny i ogon, również głowa i przednia część ciała białe, z dopuszczalnymi ciemniejszymi łatami. Szczenięta zazwyczaj mają czarno białe umaszczenie, z wiekiem czarny kolor jaśnieje, przybierając inne barwy. Owczarki staroangielskie postrzegane są jako bardzo spokojne i zrównoważone psy, doskonałe dla rodzin z dziećmi, są bowiem bardzo łagodne w stosunku do najmłodszych. Wymagają jednak odpowiednich zabiegów pielęgnacyjnych, przede wszystkim ze względu na sierść. Nie można zapominać również o tym, że ze względu na swoją wielkość potrzebują odpowiedniej dawki ruchu.

Jak dbać o bobtaile?

Owczarki staroangielskie, pomimo tego, że obecnie są postrzegane jako rasa towarzyska, wywodzi się jednak z ras pracujących. Oznacza to konieczność zapewniania im właściwej dawki ruchu. Idealnym rozwiązaniem jest zapewnienie psu ogrodu, w którym mógłby swobodnie biegać. Jeśli jednak ktoś nie ma takiej możliwości, musi pamiętać o spacerach, które pozwolą pupilowi zużyć nadmiar energii. Bobtaile są doskonałymi towarzyszami dla biegaczy, wystarczy odpowiednia odzież sportowa damska np: Mybaze.com/pl/odziez-sportowa-damska/, smycz i owczarek staroangielski, aby jogging stał się znacznie przyjemniejszy. Jeśli pupil ma już zapewnioną odpowiednią ilość ruchu, trzeba również pamiętać o jego pielęgnacji. Ze względu na długą sierść wskazane jest regularne czesanie przy pomocy odpowiednich szczotek. Oczywiście niezbędne jest także okresowe kąpanie pupila w przeznaczonych do pielęgnacji takich zwierząt szamponach. Bobtaile zaliczają się do dość odpornych na choroby ras, dlatego ich właściciele zazwyczaj nie mają z nimi zbyt wielkich problemów zdrowotnych. Odpowiednie dbanie o bobtaila sprawi, że pupil będzie żył w dobrym zdrowiu przynajmniej kilkanaście lat.

Talkwithdog

Moją pasją i ogromną miłością są zwierzęta. Sensem mojej pracy jest czynienie psów i ich ludzi szczęśliwymi. Ucząc Was efektywnej komunikacji, pomogę Wam znaleźć wspólną drogę przez życie.

Warszawa, Ursynów http://talkwithdog.pl