Letnie spacery z psem – na co uważać?

Spacer to jedna z najbardziej ekscytujących chwil dla psa (zabawa z psem). Podczas przechadzek po okolicy lub nieznanych dotąd terenach zwierzak może poznawać nowe zapachy i inne czworonogi oraz porządnie się wybiegać - BoBtail to idealna rasa na taką aktywność. Warto jednak pamiętać o podstawowych zasadach bezpieczeństwa. Sprawdź, na co szczególnie uważać podczas letnich spacerów z psem!

Uważaj na owady i pajęczaki

Z pewnością nie lubisz, jak oblatują Cię muchy i komary, a po powrocie z każdego spaceru uważnie sprawdzasz, czy nie masz nigdzie kleszcza. Taką samą troskę należy zapewnić psu, ponieważ owady i pajęczaki mogą przenosić szkodliwe choroby (zatkaj nos lub po prostu irytować zwierzaka, uniemożliwiając mu swobodną zabawę. Najlepszym pomysłem jest zakup specjalnych preparatów, które znajdziesz w sklepach zoologicznych czy u weterynarza. Przyjmują one różne formy – od tabletek, aż po wygodne obroże. Po każdym spacerze sprawdź też dokładnie, czy pod sierścią psa nie ukrył się żaden kleszcz. Jeśli wybierasz się z psem do lasu, to pamiętaj o jego innych mieszkańcach. Mowa między innymi o żmijach, które można bardzo często spotkać na takich terenach. Ukąszenie może okazać się dla zwierzaka śmiertelne, dlatego przed wyjazdem sprawdź komunikaty dotyczące ewentualnego zagrożenia. Jeśli trafisz na takie ostrzeżenie, to pod żadnym pozorem nie spuszczaj psa ze smyczy i przypilnuj, aby szedł z Tobą ścieżką. W sytuacji ukąszenia przez żmiję natychmiast udaj się z nim do najbliższego gabinetu weterynaryjnego!

O czym pamiętać podczas upałów?

Choć odradza się dłuższe spacery z psem podczas wysokich temperatur, to czasami nie masz wyjścia i musisz wyprowadzić na dłużej swojego pupila. W takich sytuacjach koniecznie przygotuj matę chłodzącą, na której zwierzak będzie mógł się położyć po powrocie. Dobrym pomysłem jest także zrezygnowanie z kagańca z materiału, który uniemożliwi pupilowi dyszenie. To bardzo ważne, bo to właśnie ono pozwala mu na ochłodzenie organizmu. O wiele lepszym wyborem są kagańce fizjologiczne.

Zadbaj o komfort zwierzaka i swój

Bez względu na to, czy wybierasz się na spacer latem (zobacz również on-musi-bardzo-duzo-biegac-prawda/), czy jesienią – warto zadbać o komfort i zwierzaka, i Twój. Podstawą jest zabranie ze sobą wody w specjalnym pojemniku lub zwykłym słoiku. W przypadku upalnych i słonecznych dni dobrym pomysłem jest przechadzka w zacienionych miejscach – lasach czy parkach z drzewami, które chociaż na chwilę dadzą czworonogowi chwilę wytchnienia. A co w przypadku Twojej wygody? Zadbaj o odpowiednie buty, w których bez problemu spędzisz nawet godzinę czy dwie na spacerach po nierównych ścieżkach i trawie. Strzałem w dziesiątkę są na przykład Mybaze.com/pl/trampki-i-tenisowki-damskie/ lub męskie. Sznurowane modele dobrze trzymają stopę i ochronią Cię przed przypadkowym upadkiem. Nie zapomnij także o podstawowej apteczce, w której warto mieć przy sobie plaster lub bandaż.

Talkwithdog

Moją pasją i ogromną miłością są zwierzęta. Sensem mojej pracy jest czynienie psów i ich ludzi szczęśliwymi. Ucząc Was efektywnej komunikacji, pomogę Wam znaleźć wspólną drogę przez życie.

Warszawa, Ursynów http://talkwithdog.pl